Liz: jeg har bestemt meg for å bruke en musematte som hjelpemiddel for inntrening av felt.
Så nå nettopp startet vi innlæringen av Touch på musematte. Plasserte Viva og Zille inn på soverommet slik at jeg kunne konsetrere meg om Liz 😉
Holdt musematten i hånden, ventet og Liz gav meg en hel masse forskjellig adferder. Hun skjønte ikke hva jeg ville. Tok så en godbit og holdt den under musematten. Og der kom labben rett på musematten. Klikk!! Fjernet godbiten, holdt musematten = touch! La musematten på gulvet = touch. Og så gikk hun over til å bruke munnen & skrape på musematten…. og ingen respons fra meg. Kjipt. Hun krøllet pannen, så på meg og kastet seg frem = touch! Økte kravene med å hive musematten en meter unna; kaster seg frem = touch! Kaster matten enda lendre unna = touch! La på en kommando «touch». Kjørte noen repitisjoner med dette. Gav henne til slutt kommandoen «touch», ventet – hun så på meg, krøllet pannen og kastet seg frem og touchet musematten med begge labbene = JACKPOT 😀
Du er helt sikker på at du vil lære inn touch med labb og ikke med snute?
Det er greit Solveig; jeg gir meg 😉 Jeg skal lære inn touch med snute og videreføre dette til 2på/2av metoden på feltene. Stå på stige og sitt på mønet.
det derre hørtes spennende ut!! Tror du at Aiko kan lære det en gang i fremtiden?
Det virker så gøy =)
Så gøy å lese, fin oppskrift – dette gikk fort. Hvis du lærer inn touch med snute så kommer jeg til å skjønne hvorfor Liz har skrubbsår på snuten når hun begynner å løpe agility 🙂 for her tror jeg det kommer til å gå fort.